Sosem leszel gyors a gitár akkordokkal, ha erre nem figyelsz 4


A gyors akkordváltások az egyik legnehezebb technika, amivel egy kezdő gitáros találkozik. Ebben a bejegyzésben megismerhetsz egy gyakori akadályt, ami az akkordváltásokat lassítja, és megtalálod a megoldást is, hogy hogyan gyorsítsd fel a saját váltásaidat. Olvass tovább a részletekért!

A videó tartalma szövegesen is:

Gyakori akadály az akkordok gyors lefogásához, ha nem egy, hanem több mozdulattal próbálod azokat lefogni. Ilyen az, ha egy-két ujjadat lerakod, majd a karod vagy a csuklód elmozdítása kell ahhoz, hogy a maradék ujjadat is letedd. Ezt a mozdulatsort nem fogod tudni megcsinálni gyorsabb tempóban, így nem fogsz tudni gyorsan akkordokat váltani.

Mi akkor a megoldás?

A következőt végezd el egy számodra nehéz akkorddal (itt most példának a D dúrral fogom bemutatni a lépéseket).

1. Fogd le a D dúrt. Vizsgáld meg az ujjaid helyzetét, és a tenyered, alkarod helyzetét.
2. Emeld fel a mutató – és a gyűrűs ujjadat, de más mozdulatot ne csinálj! Csak a középsővel fogd a D dúr megfelelő hangját (E húron a 2. bundot), ami maradjon úgy, ahogyan eddig is volt. Most is figyeld meg az ujjad, karod helyzetét.
3. Emeld el egy kicsit a középső ujjadat a húrról, majd rakd vissza pont úgy, ahogyan volt eddig! Csináld meg ezt egy párszor.
4. Most a teljes karodat emeld el, majd vissza egy párszor. Még mindig csak a középsővel fogd a hangot, de pont azzal a tartással, ahogy az elején csináltad.
5. Most ezt az egészet (1.-4. pontok) csináld meg úgy, hogy a gyűrűs ujjad marad lent, és a mutató – és a középső jön fel.
6. Majd az egészet csináld meg úgy, hogy most már csak a mutató megy fel, és a középső – és a gyűrűs ujj marad lent.
7. Majd azt is megcsinálhatod, hogy a mutató marad lent, és a másik kettő jön fel.
8. Majd a mutató és gyűrűs marad lent, és a középső jön fel.

A lényeg, mint látod, hogy először fogd le az akkordot, ahogyan le kellene fognod, és figyeld meg, hogy ehhez hogyan kell az ujjaidat tartanod. Majd egyesével próbáld lefogni a megfelelő hangot, egyszerre csak egy ujjadat használva. Majd jöhet két ujj – ezeket többféle kombinációban gyakorolhatod (pl. mutató – középső, mutató – gyűrűs, gyűrűs – középső).

Végig figyelj a tartásra. Ez az egész kulcsa. Ha utólag kell a tartásodat módosítani, nem ér semmit az egész.

Nekem sokáig a G dúr volt a legnehezebb akkord? Számodra melyik az?


Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

4 Gondolat “Sosem leszel gyors a gitár akkordokkal, ha erre nem figyelsz

    • Csaba Bejegyzés szerzője

      Kedves Tündi!
      A barrés akkordok igen nehezek gitáron.
      Írtad, hogy számolgatsz közben, de mit? Úgy értetted, hogy a ritmust? Ha igen, az egyrészt remek, hogy számolod a ritmust, másrészt, ha még arra figyelsz, az azt jelenti, hogy még túlságosan leköt a számolás, így nem kellene egy másik nehéz feladatot is adnod magadnak (a barrés akkordokat).
      Tehát szerintem vagy a barrés akkordokat gyakorold magukban (ritmus és számolás nélkül), vagy csináld a ritmust számolással, de egyszerűbb akkordokkal.