Ebben a videós bejegyzésben megnézzük, hogy melyek a rendszerezett gyakorlás előnyei egy rendszertelen, össze-vissza gyakorláshoz képest. Pontosan látni fogod, hogy a legtöbb gitáros számára miért ez az egyetlen mód a fejlődésre.
A videó tartalma szövegesen is:
Bizonyára hallottad már te is, hogy magas szintű tudást csak rendszerezett módon lehet elérni. De mit jelent az, hogy rendszerezett mód és miért fontos ez? Erre találsz szempontokat ebben a bejegyzésben, így a saját gyakorlásodat megvizsgálva te is tudni fogod, hogy hogyan gyakorolsz.
A következő területeket fogjuk megnézni:
Nehézségi szint
Célzott gyakorlás
Problémamegoldás
A tanulási folyamat megértése
Összefüggések, területek összekapcsolása
Visszajelzés
A gyakorlás élménye.
Elsőnek nézzünk meg egy másik területet, és utána mindjárt visszatérünk a gitártanuláshoz.
Gyerekként sokat rajzoltam, és már több éve megint belevágtam a rajztanulásba. Ez is sokban hasonlít a zenetanuláshoz, rengeteg lehetőség van, sokfelé lehet fejlődni, sokat kell gyakorolni. Az egyik – számomra legalábbis – nehéz terület az emberi portré rajzolása. Mivel ezt is meg szeretném tanulni, ezért belevágtam egy internetes tanfolyamba. Ami tetszik ebben a tanfolyamban, hogy nagyon is rendszerezett módon lehet megtanulni a rajzolást, így a portrérajzolást is. Nem csak a fej egyes testrészeit gyakoroljuk külön-külön (szem, orr, száj, stb), de az elején még le is egyszerűsítettük ezeket. Pl. az orr csak egy téglatest volt. Ilyen:
Egy kezdő tanulónak az orr ilyen leképezése és a fejre való térbeli elhelyezése is elég nehéz feladat. De ha a tanuló ezt nem tudja elhelyezni egy egyszerűsített fejen a megfelelő perspektívában, akkor nyilván az orr tényleges formája sem menne. Ezt a téglatestet így kellene elhelyezni egy egyszerűsített fejen:
Ha ez a lépés megy, akkor már a következő lépések is sokkal könnyebbek lesznek, amivel a fej elnyeri valóságoshoz közeli formáját.
Mint látod tehát erre jó egy rendszerezett tanulási módszer. Az nagy, egész, nehéz feladatot (mint a teljes portré lerajzolása) lebontjuk kisebb részekre, és ezeket még le is egyszerűsítjük az elején.
Pont így van ez a gitártanulásban is. Nézzük meg sorban a fentebb leírt területeket.
A megfelelő nehézségi szint a tanuláshoz
Az egyik legfontosabb tulajdonsága a rendszerezett tanulásnak, hogy a számodra megfelelő nehézségi szinten tanulsz. Ha ez nincs meg, akkor a következő dolgokat tapasztalhatod:
– Sokat gyakorolsz, de nem fejlődsz
– Unalmas improvizáció, szólózás
– Nem ismered fel a kedvenc dalaid ritmusát
– Nem tudsz lefogni bizonyos akkordokat
– Az ujjaid belelógnak a szomszédos húrokba bizonyos akkordoknál
– Frusztráció, rossz beidegződések, időpocsékolás
– Stb…
Ha viszont a számodra megfelelő nehézségi szinten gyakorolsz, akkor fejlődni fogsz. A gitártanulás minden elemét le lehet egyszerűsíteni, le lehet bontani kisebb részekre. A ritmusok tanulását, az akkordokat, a pengetéses sémákat, a skálatanulást, a szólózást, a zeneelméletet, mindent. Pl. ha nálam tanulsz, az első lecke a Kis kece lányom. Ez azért egy remek lecke kezdőknek, mert:
– csak két húron kell játszani, amit némi gyakorlással egy kezdő is meg tud oldani
– csak pár hangot kell lefogni, ami egy teljesen kezdő számára is megoldható
– egyszerű ritmusképletek vannak csak a dalban, így egy kezdő is pontosan tudja játszani (negyedek és nyolcadok).
Tehát minden terület egy egyszerű módon van jelen ebben a leckében. És ha rendszerezett módon tanulsz, akkor a következő szintek erre épülnek rá.
Célzott gyakorlás
A rendszerezett gyakorlás következő haszna a célzott gyakorlás. Ez azt jelenti, hogy minden területet külön-külön fogsz gyakorolni (gondolj a rajzos példára, amikor külön gyakoroljuk a szem, orr, stb, lerajzolását). Tehát lesz külön akkordos feladatod, ritmus feladatod, váltott pengetés, dallamok, amelyek az ujjak nyújtózásában segítenek. Később szólózásos, improvizációs feladatok, zeneelméleti feladatok. Miért hasznos a célzott gyakorlás?
Problémamegoldás
Célzott gyakorlással a probléma megoldó képességed fejlődni fog. Miért fontos ez? Azért, mert a gitártanulás során mindenféle problémával fogsz találkozni. Belelóg az ujjad a szomszédos húrba. Nem tudod lejátszani a kedvenc dalodat, mert nem tudod a ritmusokat. Nem tudsz bizonyos akkordokat lefogni. Egyhangúak az improvizációid. Nem érted, hogy miért segít a zeneelmélet, stb. A gond ezekkel a dolgokkal az, hogy pontos választ kell adni arra, hogy miért merülnek fel ezek a problémák. Nem elég annyit tudni, hogy „nem tudom lefogni az akkordokat”. Tudnod kell azt is, hogy miért. Lehet, hogy a gitártartásod rossz? Vagy az ujjaidat nem tudod kellőképpen nyújtóztatni? Ha rendszerezett módon gyakorolsz, akkor problémák fokozatosan merülnek fel a neked való nehézségi szinten. Így sokkal pontosabban fel fogod tudni becsülni, hogy mi miért van.
Nézzünk egy rossz példát. Ha dalt tanulsz, abban rengeteg mozdulat és ritmus van. Akkordok, dallamok, ilyen-olyan technikák, stb. Erre a rengeteg dologra nem fogsz tudni egyszerre figyelni. Csak azt tudod majd mondani a végén, hogy sikerült-e eljátszani a dalt, vagy sem. De arra, hogy pontosan miért nem sikerült (ha nem sikerült) már nem fogsz tudni válaszolni, mert annyi mindenre kellett figyelned. Így viszont fejlődni sem fogsz tudni.
Rendszerezett gyakorlást tekintve a daltanulás nem jó módszer, mert rengeteg minden van egy dalban teljesen eltérő nehézségi szinten (vannak a dalban könnyebb részek és nehezebb részek). Zárójeles megjegyzés: a daltanulásnak is megvan a maga haszna persze (motivál, kikapcsol, stb). Csak látnod kell, hogy a tanulási folyamatban mi a szerepe. És lehet a módszereket ötvözni is, tehát a gyakorlásod egy részében rendszerezett módon gyakorolsz, a másik részében dalt tanulsz.
A tanulási folyamat megértése
Ha rendszerezett módon gyakorolsz, megérted a folyamatot, megérted, hogy mi mivel jár, minek mi a következménye. Pl. ha most kezdesz tanulni, és a Kis kecét tanulod, akkor nem csak a hangokra kellene figyelned. Hanem a gitár – és kéztartásodra is. Látni fogod, hogy a gitár – és kéztartásod megváltoztatása hogyan befolyásolja a hangok lefogását. De mivel a neked való nehézségi szinten tanulsz, ezért lesz rá szellemi kapacitásod, hogy ezekre a dolgokra egyszerre figyelj. Így pontosan látni, érteni fogod, hogy pl. a kéztartás megváltoztatása miképpen befolyásolja a hangok lefogását.
Ha egy dalt tanulsz, amiben ezernyi dologra kellene figyelned, nem leszel képes ezekre mind odafigyelni, és így olyan dolgokra nem fogsz figyelni, amelyekre kellene. Ezek lehet, hogy kezdetben nem okoznak még problémát, de később ezek miatt már falba fogsz ütközni és nem tudsz majd továbbfejlődni.
A különböző dolgok összekapcsolása
Nagyon gyakori jelenség, hogy gitárosoknak széttöredezett tudásuk van. Megtanulnak egy skálát, egy dalt, egy ritmust, de hogy ezt a skálát hol kellene lejátszani, hogy bele lehessen illeszteni abba a dalba, és hogy a tanult ritmikát (aminek eredetileg semmi köze a dalhoz) mégis hogyan kellene belerakni a dalba, azt már nem tudják. Így viszont nem lehet magas szintre jutni, mert annak a feltétele az, hogy össze tudjad kapcsolni azt, amit tanulsz. Nézzünk erre példákat.
Ha megtanulod a Kis kecét, akkor két húron végzed a pengetést és a hangok lefogását. Ehhez képest egy három húros feladat (mint amilyenek a Kezdőgitártréning soron következő leckéi) már nem lesz sokkal nehezebb, így a Kis kecével megtanult mozdulatokat össze fogod tudni kapcsolni a következő leckékkel. De nem csak a mozdulatokról van szó. A kapcsolatot ritmussal is létre lehet hozni. Pl. a Kis kecében negyedek és nyolcadok vannak. A Kezdőgitártréning döntő részében ez a két ritmusképlet ismétlődik kisebb variációkkal. Így van ez egy country-rock leckében is, amiben teljesen más hangokat kell fogni, mint amik a Kis kecében vannak. De mivel a ritmus ugyanaz, így mégis van kapcsolat a két lecke között. Amilyen ritmust megtanultál a Kis kecében, azt a country-rock leckében is fel fogod tudni használni. Mindent amit tanulsz, fel kell használnod a többi tanult dologban is. Csak így lehet magas szintre jutni. És ezt az összekapcsolást a zene minden területével meg lehet csinálni, legyen szó ritmusról, akkordokról, pengetésekről, zeneelméletről, stb.
Visszajelzés
Rendszerezett gyakorlással sokkal hatékonyabb visszajelzést fogsz kapni. A visszajelzést csinálhatod saját magadnak (pl. felveszed a játékodat videóra és visszanézed) vagy csinálhatja másvalaki, pl. egy tanár. Pl. ha visszanézed a gyakorlásodat, rendszerezett módszer mellett sokkal jobban fogod tudni, hogy mire kell figyelned, amikor visszanézed a videódat. Így hatékonyabban rá fogsz jönni a problémák megoldására is.
Pl. van úgy, hogy valaki eljön hozzám, mert fejlődni szeretne, és eljátszik egy dalt. Ilyenkor nekem is nehezebb a dolgom, mert a dal során ezernyi dolog történik, és megállapítani is nehezebb, hogy ebből mi okozhatja a problémákat. Persze előbb-utóbb rá fogunk jönni, de nehezebb dolgunk van. De ha valaki rendszerezetten gyakorol, és eljátszik pl. egy váltott pengetéses feladatot, akkor tudom, hogy a pengetésére kell figyelnem. Tudja tartani a váltott pengetést, amikor húrváltás van? És akkor, amikor véletlenül téveszt, a jó iránnyal folytatja a pengetést? Követi a pengetés iránnyal a ritmust? Rendszerezett gyakorlás mellett én is sokkal hasznosabb segítséget tudok adni a diákjaimnak.
A gitáron való gyakorlás élménye
És végül eljutottunk tulajdonképpen a lényeghez, vagyis, hogy milyen érzés számodra, amikor gyakorolsz a gitáron. Frusztráló, nyűgös, kínlódás az egész? Nem érzed a fejlődést, pedig gyakorolsz? Nincs sikerélményed? Akkor valószínű, hogy nem rendszerezett módon gyakorolsz. Rendszerezett gyakorlással van sikerélmény és egy nyugodt, békés tapasztalat a gyakorlás. Szinte olyan, mint egy kellemes meditáció.
A végére két dolog. Egyrészt az, hogy rendszertelenül is el lehet jutni magas szintre, csak kisebb rá az esély, és ilyenkor fontos szerepe van a tehetségnek. Egy zenei őstehetség mindenféle rendszer nélkül is magas szintre tud jutni. De ami neki működik, az egy „átlagos” tehetségnek már nem fog. Neki nagyban fog segíteni, ha rendszerezett módon gyakorol.
Ha tetszik ez a szemlélet, és szeretnél így tanulni, nézd meg a tanfolyamaimat vagy tanulj nálam. Minden egyes leckét, tanfolyamot nagyon végiggondoltam, hogy a rendszerezett tanulás elvei érvényesüljenek bennük (Kezdőgitártréning, Varázskockák, Mágikus Blues Szóló Biblia, Zene nyelve tanfolyamok. Gitároktatás itt.)