Ha szereted a keményebb zenét, a feszültebb hangzásokat, akkor a szűkített hangzatokkal való szólójáték megtanulása nagy hasznodra lesz. A metal zene mindenféle formájában gyakran használják ezeket (pl. Yngwie és társai), de megtalálható jazz-rockban is (tehát minden zenében, ahol feszültebb vagy gonoszabb hangulat kell). Olvass tovább a teljes tréninghez.
A videó tartalma szövegesen is:
Ebben a leckében a szűkített hangzatokat tartalmazó futamokat, figurákat fogunk megnézni (amolyan Yngwie Malmsteen-féle dolgokat). A figurák lépésről-lépésre nehezednek, a legegyszerűbbel kezdjük, 2 húros formákkal. A figurákat sweep picking technikával fogom játszani, de egyébként akár váltott pengetéssel is lehetne. De sweep technikával célszerűbb. 2 húron kezdünk, és egészen 5 húros figuráig megyünk.
A 2 húros figurák a legfontosabbak, mert azokkal lehet igazán megérteni és begyakorolni a variációs lehetőségeket, a lépéseket. A lecke alján megtalálod a TAB-ot is a teljes leckéhez (le tudod tölteni). Nézzük meg sorban akkor a lépéseket.
- Az első figurában 3 hangot játszunk egy fekvésben ismételve.
- A második figura ugyan ez, csak másik ujjal kezdjük a figurát. Játszd rá metronómra vagy kíséretre, hogy érezd a különbséget. Remek gyakorlat a kezek szinkronizálására és az időzítés gyakorlására.
- Ugyanaz, mint az első, csak fekvésváltásokkal. A fekvésváltások gyakorlása alapvető fontosságú a magasabb szintű szólózáshoz. A szűkített figurák 3 bundonként megismétlődnek. Tehát ugyanazt a formát, fogást használhatod, csak 3 bunddal feljebb a nyakon. Jó gyakorlás visszafele is eljátszani a figurákat, tehát a magas bundok felől az alacsonyabb bundok felé.
- Hasonló, mint az első, csak már visszapengetés (angolban pull-off) technikát tartalmaz
- Ugyanaz, mint a 4., csak már fekvésváltással.
- Ritmikai variáció. Hasonló, mint a 4., csak míg ott triolák voltak, itt már tizenhatodok. Természetesen a korábbi variációkat most is meg lehet csinálni (más ujjal kezdeni, fekvésváltások, visszafele játszani).
- A 2 húros sweep formát kibővítjük 3 húros formává.
- Itt is mehetnek a korábbi variációk, mint a fekvésváltások…
- …vagy a másik ujjal kezdés (és persze most is lehet a magas bundok felől visszafele játszani, a mélyek felé).
- Eddig a G, H és E1 húrokon játszottunk, de ezek a figurák a D, G és H húrokon is játszhatóak. Kezdjük a legegyszerűbb 2 húros figurával.
- Majd folytassuk egy 3 húrossal. De minden korábbi lépést itt is meg lehet csinálni, amit az első lépésekben csináltunk.
- Kibővítjük a 3 húros figurát egy 4 húrossá. Itt is mehet minden korábbi lépés (3 bundonként lehet tologatni, ahogyan eddig).
- Végül pedig egy 5 húros figura jön (a korábbi lépések most is mehetnek).
A mozdulatok, amiket itt megtanulsz, minden másféle szólójátékhoz is jól fognak jönni. Pl. lágyabb szólózáshoz is kellenek fekvésváltások, különböző ritmikák, a képesség, hogy a figurát más ujjal el tudd indítani, stb.
A teljes TAB-ot itt tudod letölteni.
Neked melyik tetszik a legjobban? Írd meg hozzászólásban?
Szia Csaba!
Nagyon jó gyakorlatok.
Viszont a 3. gyakorlatnál a letölthető TAB szerintem nem egyezik a videóban láthatóval a 3. és 4. fekvésben.
Üdv
SGábor
Szia Gábor!
Köszönöm, örülök, hogy tetszett!
És köszi, hogy szóltál, igen, elírtam egy számot ott, de kijavítottam, és lecseréltem.
Most már a jót tudod letölteni.