Most egy olyan blogot szeretnék bemutatni, ahol rengeteg gyakorlati és elméleti segítséget kapsz, ha meglátogatod. Ez Jónás Tamás gitáros blogja. Álljon itt egy rövid ízelítő az egyik bejegyzésből, amelynek címe: „Mitől érdekes egy gitárszóló?”
„Ezúttal arról írok, hogy milyen gondolatmenetet követve építek fel egy körülbelül egyperces gitárszólót egy egyszerű zenei alapra. Először is, hallgassátok meg a szólót, és a zenei alapot (utóbbit mindenki szabadon letöltheti).
[soundcloud url=”http://api.soundcloud.com/tracks/9014032″ params=”” width=” 100%” height=”166″ iframe=”true” /]
[soundcloud url=”http://api.soundcloud.com/tracks/9014816″ params=”” width=” 100%” height=”166″ iframe=”true” /]
Egy érdekes, jól felépített szólónak a két legfontosabb feltétele: a teljes szóló fejlődése, alakulása, íve (ezt én röviden „történet”-nek szoktam nevezni), valamint a szólón belüli szakaszok, fejezetek, témák kidolgozása. Ez utóbbihoz a ritmusok tudatos kezelésére van szükség, úgyhogy a mostani leírásban is sok szó fog esni.a ritmus-ismétlésekről, ritmikai motívumokról. Emellett kitérek majd a szóló “történetének” alakulására is.
Lássuk akkor részletesen, hogy a szóló megírása során milyen lépéseket követtem, és milyen elemeket használtam:
Az 1-4. ütemben található az első ritmikai motívum. Mint hallható, ez háromszor jelenik meg, és egyre magasabb hangokon megy végig. A negyedik ismétlés helyett pedig eltérő befejezés van, benne két egymást követő érintéses üveghanggal, hiszen a 4. ütem egy kisebb periódus végét jelenti, és ilyenkor valamilyen változásra van szükség. „
A cikk többi részéhez klikk ide: http://gitarverseny.wordpress.com/2012/11/21/mitol-erdekes-egy-gitarszolo/
Tonnányi ötletet, tippet, inspirációt szerezhetsz ezen az oldalon, keresd fel. Itt találod a friss bejegyzéseket: http://gitarverseny.wordpress.com/category/friss-anyagok/